Ondřej Vrabec - český výrobce venkovních her

Začínali jsme jako garážovka, teď máme herní showroom

Tentokrát jsem se rozjela na rozhovor do Zlonína u Prahy, kde Ondřej Vrabec s rodinou provozuje e-shop se všemi možnými zahradními hrami. Tuhle rodinnou firmu mám ráda, protože jsou to profíci, kteří se ve svém oboru vyznají. Když sama sháním nějakou zahradní hru, nejdříve nakouknu k nim – mám jistotu, že nešlápnu vedle. Hry nejen dovážejí, ale hodně z nich si i sami vyrábějí. Navíc odebírají naši Pruženku, a tak o sobě víme už dlouho. A kolegové výrobci si vždycky mají o čem povídat. 

Ondřej Vrabec

Ondřej Vrabec na svém dvoře 
 

Co všechno u nich najdete? Minigolf, ruské kuželky, cornhole, ping-pong, šachy, dámu, mlýn, člobrdo, vrhcáby, kuličky, piškvorky, petanque, kroket, kubb, obří mikádo nebo jengu. Že nabízejí hry z vlastní zahrádky, to platí doslova. Bydlí jinde, ale podnikání mají na statku a část domu a pozemků jsou veřejnosti přístupné jako showroom. Když tam přijedete, ocitnete se v herní cukrárně.

Ondřeji Vrabcovi pomáhá s rodinným podnikáním táta a fandí mu i manželka a dvě děti: „Synovi je pět, dceři tři. Když budou chtít jednou v budoucnu pomoci, budu rád. Tříletá Verča je zvídavá, tipoval bych, že jednou nás bude v kanceláři sekýrovat.“ 

Firmu STOA-Zahradní minigolf založil s otcem v roce 2010. Začínali jako klasická garážovka, dnes je jim malý i statek ve Zloníně u Prahy. „Táta tu nedaleko někomu stavěl barák a hned vedle bydlela paní, která si s domem nevěděla rady. Tak jsme to od ní koupili a už deset let tu podnikáme.“

Venkovní hry – statek s herním showroomem
 
Venkovní hry – statek s herním showroomem
 
Venkovní hry – statek s herním showroomem
 
Venkovní hry – statek s herním showroomem

Proč je v názvu zahradní minigolf, když Vrabcovi prodávají tolik jiných her? „Minigolfem všechno začalo a dodnes je důležitou součástí naší výroby,“ popisuje Ondřej Vrabec a pokračuje: „Kdysi jsem kolem tátova bazénu položil zahradní koberec a napadlo mě, že by z toho byl skvělý minigolf. Sehnali jsme nějaké překážky, ale zjistili jsme, že nemáme čím hrát. Tak jsme se rozjeli do Německa a začali sem dovážet vybavení.“ 

Jednu minigolfovou dráhu tehdy vyráběli dva dny. Dnes jsou mnohem rychlejší. „První dráhy brala města, obce a organizace. Ale chtěli jsme něco nabídnout i lidem na zahradu, takže jsme k tomu přidali ruské kuželky a další velké zahradní hry,“ vysvětluje. 

Různé typy venkovních her

Přesto byly dlouhá léta hlavními odběrateli právě organizace. Pak ale přišla korona a pořádně s trhem zamávala. Města a firmy řešily jiné věci a na hraní nebyl čas ani peníze. Taky rodinám se změnil život, najednou byly celé dny doma a hledaly, čím by se zabavily. „Splnil se mi sen, že lidi budou venkovní hry kupovat pro sebe na zahradu. Během pandemie se našimi hlavními zákazníky stali chataři a chalupáři nebo rodiny v domech se zahradou.“ 

Vrabcovi mají stejně jako my slabost pro staré klasické hry. Ne všechno se ve světě ve velkém zahradním provedení prodává, proto si sami vyrábějí dámu, člobrdo, piškvorky, vrhcáby, mlýn, kostky, kuličky, pexeso, šachy nebo mikádo.

Košík plný figurek na obří člobrdo

„Máme spoustu dovozových her a sortiment neustále rozšiřujeme. Odjakživa jsem ale chtěl vyrábět i vlastní hry,“ vypráví Ondřej Vrabec. „U každé to ale nejde – třeba kroket mi výrobně trval dlouho a byl hodně drahý, ten z dovozu je krásný a bezvadně se hraje. Když to mají výrobci nastavené stejně jako my a chtějí hlavně kvalitu, je jednodušší brát hry od nich. Třeba od švédské firmy Bex, která je na trhu už 25 let, jsme brali veškerý sortiment, což je třeba 30 her. Udělali jsme jim dobré jméno.“ 

Vlastních her mají asi padesát, vyrábějí je zejména z českého bukového dřeva. „Buk je na mnoho her nejlepší materiál. Používáme ho na člobrdo, kuželky, dámu, kostky. Zkoušeli jsme i smrk, ale ten se na stroji začne trochu štípat, což se u buku nestane. Zahraniční dodavatelé většinou používají kaučukovník, který v Česku neznáme. Bývá klasicky u her z Číny, protože tam je kaučuk běžný.“

Podívejte se, kde a jak vznikají venkovní hry
 
Přehled venkovních her ve Zloníně

STOA-Zahradní minigolf spolupracuje se spoustou řemeslníků. Se soustružníky, zámečníky, lakovnou, zinkovnou, firmou na řezání gumových pryží, leccos však dělají taky sami. „Dřevo si lakujeme nezávadnými barvami, na vše máme certifikáty, kvalita je pro nás zásadní. Navíc školy, firmy, organizace by nic bez certifikátů ani nekupovaly,“ říká Ondřej Vrabec.  

Hry nejen prodávají, ale taky půjčují. Zejména ty největší, jako jsou zahradní minigolf, ruské kuželky, obří dřevěné šachy, člobrdo, jenga, cornhole nebo třeba 3D dřevěné piškvorky, se vyplatí půjčit, pokud je chcete jen jednorázově na firemní akci, svatbu nebo třeba velkou rodinnou oslavu.

I když v pandemii zela nástěnka na výpůjčky prázdnotou, protože firmy šetřily, stejně měli Vrabcovi fofr jako vždycky. Od března do září se prý nezastaví a pak přijdou Vánoce a musí ještě o trochu zvýšit rychlost. Jejich výhodou je podle nich samotných to, že se nebáli a nebojí jít s kůží na trh. „Kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale taky nic nedokáže. My se za nikoho neschováváme a jsme tu vždy pro zákazníky. Nekupují od robota, ale od Vrabce. Často si pro zboží přijedou i osobně, jen aby nás viděli. Znají nás z fotek a našich herních videí.“ 

Každý večer jsou prý úplně orvaní, ale baví je to. To mi ale nemuseli říkat, radost z vlastního podnikání na vás na jejich statku dýchne hned, jakmile projdete vraty. A jestli si myslíte, že jsem si v cukrárně nic nekoupila, jste na omylu. Přivezla jsem obří mikádo, soft petanque a ještě kubb pro kamarády.