Měli jsme s Oink Games (japonským vydavatelstvím, od kterého sem dovážíme v české pololokalizaci už 7 her) pracovní schůzku v Essenu. Na SPIEL Essen 23, největším deskoherním veletrhu světa. Jinak bychom na takovou megalomanskou akci nejeli, davy nejsou nic pro nás. Nakonec jsme ale byli rádi a vlastně si to svým způsobem i užili. Veletrh je to impozantní a pro deskovkáře je to jako pouť do Mekky. No a stánek Oink Games stál za to. Měli ho nádherně připravený. Taky jsme si tu ulovili několik jejich novinek, už je překládáme a na některé se určitě můžete těšit v češtině (zatím opět jen v pololokalizaci, ale na schůzku jsme jeli domlouvat i plné lokalizace některých kousků, držte nám palce).
Novinky od Oink Games
Především je to Town 77 (Město 77), vylepšená verze hry Town 66 (Město 66), kterou už jsme měli připravenou pro českou pololokalizaci a už se nám málem tiskly české návody. Jenže Oinkové se rozhodli hru vylepšit, přidali hrací dílky, zvýšili jejich počet na 49, a tak teď místo 4 hráčů může město 7x7 stavět až 5 hráčů. A sólovarianta, která je v obou verzích, je v té novější přísnější a nenabízí úlevy. Hra je to mozkovarová, není rychlá a není legrační. Připomíná sudoku. Stavíte město o maximální rozloze 7x7 dílků, je tam hafo domečků různých tvarů a barev, ale v žádné řadě ani sloupci se nesmí opakovat ani barva ani tvar. Všichni hrají proti sobě a snaží se nemít na konci hry ve stojánku žádný dílek a všechny je včas udat. V sólu se pak snažíte položit co nejvíc dílků, než vám dojde stavitelský dech.
- čas: 15 min
- věk: 9+
- počet hráčů: 1–5
Whale to Look
Velrybí hra, která vypadá nádherně. Samotná krabička i rozložená hra na stole. Ta nás uchvátila na první pohled. Už máme přeložený návod a brzy začneme testovat. A o co ve hře jde? V zátoce se prohánějí obrovské velryby a kosatky a jsou velkým lákadlem pro turisty. Společnosti organizující vyhlídkové plavby se perou o místo. Vy jste jednou z nich a snažíte se pro své turisty na lodičkách urvat nejlepší místo, kde si vyfotí kosatku nebo velrybu. Jak najít místo, kde tihle velikáni budou? Podle průzkumu počtu ryb v moři na jednotlivých 6 lokacích. Velryba se objeví tam, kde je ryb nejvíc, kosatka tam, kde je jich nejmíň. Na začátku není počet ryb znám. Hráči musí pomocí průzkumu určit počet ryb a snaží se uhodnout, kde se objeví velryba a kosatka, a podle toho umístí svou loď. Pokud se jim to povede, na konci kola získají body. Cílem je získat ve dvou kolech co nejvíc bodů.
Herních dílků je v tradiční kapesní krabičce nejvíc ze všech oinkovek, co jsme kdy drželi v ruce. Fakt bambilion. A dřevěná velryba a kosatka? Ty jsou boží.
- čas: 30 min
- věk: 9+
- počet hráčů: 2–5
Rozšíření k Ponorce (Deep Sea Adventure)
V Evropě se jinak koupit nedá, je určené jen pro asijský trh, ale v Essenu ho mívají a my po něm šli a ulovili. Jde o maličkaté rozšiřko s jednou novou kostkou a házecí miskou ve velikosti krabičky všech oinkovek. Na kostce je pár normálních numer (1, 2, 2, 3) a taky "X3" a "potápěč>?". Co znamenají? Kostičku můžete před hodem použít místo jedné z obyčejných kostek, a pokud vám padne X3, vynásobíte třemi to, co jste hodili na druhé obyčejné kostce, takže můžete popojít až o 9 políček. No a druhý symbol s potápěčem vás posune o tolik políček, kolik je potápěčů na cestičce před vámi. Samozřejmě musíte stát stejným směrem, a ne zády k nim.
Nine Tiles Extreme
Poslední novinkou, kterou máme doma, je Nine Tiles Extreme. Známe starší Nine Tiles Panic (ta se bohužel pololokalizovat nedá, protože není jazykově nezávislá, ale je bezvadná), což je rychlostní puzzle. A varianta Extreme je stejná. Jen zběsilejší. Skládáte mřížku svých žetonů buď podle barev či tvarů. Na každé kolo máte jednu společnou tematickou kartu, která vám zadá, jak máte dílky poskládat. Nejrychlejší vyhrává tematickou kartu. Když má někdo 4 karty, je vítězem celé hry. Ale pokud získá kartu a ukáže se, že to nevyskládal dobře, dostane sice kartu, ale otočí si ji obráceně a je to jako černý puntík. Za dva takové puntíky jdete z kola ven a dohráli jste.
- čas: 15 min
- věk: 6+
- počet hráčů: 2–5
Všechny nové hry máme přeložené, budeme je pořádně testovat, a co se nám bude opravdu hodně líbit a bude pololokalizovatelné, to přeložíme do češtiny. Uděláme český návod i videonávod, jak jste už u nás zvyklí. A něco určitě doplní řadu 7 her, které zatím od Japonců přinášíme na český trh:
- Ponorka (Deep Sea Adventure)
- Cirkus (Scout)
- Troika
- Gorily (Durian)
- Boj o poklady (Flotsam Fight)
- Splašená sklizeň (Quickity Pickity)
- Startupy (Startups)
A teď se ještě mrkněte, jak krásný stánek Oinkové v Essenu měli.
Letos se spojila 3 japonská vydavatelství a měli společný stánek. Byly tam moc zajímavé hry a třeba i nám známé Tokyo Highway, o kterém už jsme psali v rozhovoru s Danem Šáchou, milovníkem Japonska a deskovek.