Novinky, Strana 4

Zombie kostky (Zombie Dice)

Zombie kostky a mozky

Na tuhle kostkovou mozkovou žranici nezná, tak je to mechanika "zkus své štěstí" asi jako Heckmeck, Karty mrtvého muže či Trablíci. Hodíte kostkama, buď ulovíte mozek (kdo jich posbírá 13, vyhrává) nebo po vás oběď vystřelí (3 výstřely ukončí váš tah bez zisku jediného mozku), oběť může i utéct (to jsou stopy na kostkách) a stopama se hází znovu. Vždy se hází 3 kostkami, pokud po hodu máte jednu či dvě, doberete si z pytlíku či kelímku do tří. Kdykoli můžete skončit a zapsat snědené mozky v daném tahu a hraje hráč po vaší levici. Pokud vám ale padnou 3 výstřely, nemáte nic a váš tah končí. Jakmile někdo překoná či dosáhne 13, hra pomalu končí. Ale dohrává se kolo a ostatní ještě mohou to numero překonat.

Zombie kostky. Jsou dost blbě k mání. Nyní je mají třeba v Myším doupěti a jsou k nim i 3D tištěné mozky. My si jich nechali udělat 50 a výborně se s nimi hraje. Lepší než snědené mozky zapisovat na papír. Pokud hráváte ve více než 3–4 hráčích, doporučíme mozků 100. Hra existuje v několika variantách a bejvá nesehnatelná. Když na ni někde narazíte, kupujte, určitě zas brzy nebude. 

Untitled design_3

Existuje klasika 1,2,3. Jednička je základ a samostatně je s kelímkem a černými kostkami. Dvojka DVOJÍ FUNKCE jsou vlastně jen 3 speciální kostičky navíc (toto rozšiřko je super) a trojka ŠKOLNÍ AUTOBUS je sada spešl obří kostky a žetonů s mozky a výstřely. Nebo je De luxe edition, což je jen základ s průhlednými kostkami, pytlíkem a zapisovacími výsledkovými papírky. Pak je Horde edition, kde je pytlík, počítací bloček a všechny kostky i žetony ze všech tří verzí.

Zombie HOrd Edition _komplet

Pytlík je mnohem lepší než kelímek. Protože kostky se stejně hází z ruky, v kelímku či pytlíku jsou všechny kostky, vy ale házíte vždy max tři a z kelímku či pytlíku si je taháte. Z kelímku to moc nejde, z pytlíku mnohem líp. Navíc kelímek šíleně rachtá a zabírá zbytečně moc místa i v kallaxu. Ale teda HORDE EDITION je obrovská krabice na to, jak málo věcí v ní pak je... Prostě žádné balení není ideální. My chtěli komplet hru, pytlík a krabičku kvůli ukládání do kallaxu, a tak jsme zvolili verzi HORDE EDITION. Ta se teda shání ještě hůř než třeba základ... Snažili jsme se hru sehnat přímo od amerického vydavatelství a začít ji sem dovážet v pololokalizaci (a mít vždy dostatečně zásoby a jistotu nákupu na jednom místě), ale nepodařilo se... Tak jsme se alespoň domluvili s kamarády z Myšího doupěte, že po Evropě zkusí občas pár kousků sehnat a nabídnout je na český trh. 

Zombie kostky 1 – základ

Kelímek a kostky. Toť vše. V Myším doupěti si k tomu můžete pořídit i mozky a dostanete CZ návod, který jsme přeložili my ve 4 Kavkách. 

Zombie kostky 1_komplet

Jak se hra hraje? Základní pravidla jsou easy, mrkněte na naše video:

Zombie kostky 2 - zdvojená funkce (alias Santa)

Nejlepší je základ a první malé rozšíření zvané ZDVOJENÁ FUNKCE. Obsahuje 3 nové kostky: Santa, kráska a drsňák. Jedna je bílá, druhá červená, třetí růžová. Drsňák (černá kostka s bílým potiskem) na sobě má 2 stopy, 2 zásahy, 1 dvojzásah, 1 dvojmozek, tedy jeden mozek a jedna rána jsou zdvojeny. Na jeden hod tak nyní můžete obdržet až čtyři rány. Kráska (černá kostka s růžovým potiskem) na sobě má 3 stopy, 2 zásahy, 1 mozek. Tuto hrdinku na vysokých podpatcích je totiž těžké chytit, protože jako jediná kostka má na sobě tři symboly stop. A když už jí chytíte, ve dvou případech ze tří dostanete ránu. No a pak je tu Santa Claus (červená kostka s bílým potiskem) - 1 mozek, 1 dvojmozek, 1 stopy, 1 helma (zemře až při čtvrté zásahu), 1 zásah a 1 energy drink (že všechny zelené kostky, na kterých padla či padne do konce tahu stopa, se okamžitě přetočí na symbol mozku). 3 hrdinové se navzájem chrání. Pokud máte mozek jednoho z nich a na dalším hodíte brokovnici, přijdete o ten mozek i kostku, na které padl, ale zachráníte si kejhák a výstřel vás mine.

Zombie kostky 2

Zombie kostky 3 - školní autobus

Školní autobus nebo by se tomu dalo říkat jídelní vůz? Najdete tu jednu obří mnohostěnnou kostku, se kterou házíte jen, když chcete. Pak 10 žetonů mozků a 4 žetony výstřelů z brokovnice. Házíte normálně 3 kostkami, ale jednu můžete před hodem vyměnit za kostku školního autobusu. Na kostce školního autobusu jsou symboly: mozek (za každý mozek na kostce si vezmete žeton mozku), zásah (za každý zásah na kostce si vezmete žeton zásahu), mozek + zásah, STOP (tah končí), Dej přednost v jízdě (Yield - zásahy se stávají stopami), Slepá ulice (Dead End - Stopy se mění na mozky), Otisk pneumatiky (mínus 1 mozek a konec tahu). 

Pokud používáte více než jedno rozšíření Zombie kostek, speciální efekty se vyhodnocují v pořadí podle  toho, ze kterého jsou rozšíření: nejprve efekty ze Santy a pak ze školního busu.

Zombie kostky 3

Zombie kostky 1_a

Zombie kostky_mozky

7 oinkovek v české pololokalizaci

To jsou hry z Oink Games, které najdete v našem e-shopu

 

Dvě novinky z japonského vydavatelství Oink Games: Boj o poklady (Flotsam Fight) a Splašená sklizeň (Quickity Pickity) rozšířily řady našich pololokalizací na rovných 7. Už jsou ve skladu, v pondělí 25.9. startuje rozesílání. 

Pololokalizace = k jazykově nezávislé hře (na komponentech není nic napsáno) přikládáme tištěný český návod (drží ho prďácká křížová gumička, kterou od nás dostanete jako dárek). 

A jako všechny oinkovky, i tyhle jsou minimalistické, zábavné a vejdou se do kapsy. Jako obvykle jsme k nim připravili podrobné české návody a taky natočili videonávody, pokud nejste na písmenka. Navíc máme i hrací videa, abyste mohli okouknout, jak vypadá hra ve dvou. 

Splašená sklizeň (Quickity Pickity)

Nastal čas sklizně! Sbírejte ovoce, vytvářejte povedené sady a vydělejte majlant! Nebude to ale žádná procházka růžovým sadem. Jsou tu i další sběrači a zuřivě jdou po ovoci – stejně jako vy. Takže si musíte pospíšit. Navíc to všichni musíte stihnout, než se na scéně objeví tři opice! Jakmile se objeví, končí kolo. 

Japonská hra se v originále jmenuje Quickity Pickity, což je něco jako fofrsběr – a z toho vznikla naše česká Splašená sklizeň. Navíc jsme k ní připravili i podrobný český návod.

  • Počet hráčů: 2–5

  • Délka hry: 20 min

  • Věk: 6+

A jak se hra hraje? Všichni hráči najednou otáčejí lícem nahoru jeden žeton ovoce za druhým. Rychle sbírají ovoce a vytvářejí z něj sady na základě tvaru nebo barvy. Musí si ale dávat dobrý pozor na to, jaké ovoce sbírají, protože sady může tvořit jen ovoce se stejným výrazem obličeje a k tomu se stejnou barvou nebo tvarem. Karta tržiště přitom určuje, jakou odměnu za posbírané sady ovoce hráči na konci kola dostanou. Kdo vyhraje 3 kola, vyhrává celou hru.

 
 

 

Videonávod ke hře je tady.

Letsplejko (hra ve dvou) tu.

Boj o poklady

Plavíte se po světových mořích se skupinou lovců pokladů. Cenností jste už v hlubinách oceánu našli dost, a tak se vracíte domů. Jenže se strhne bouře a vaše loď jde pomalu ke dnu. Chcete zachránit všechny poklady, ale záchranné čluny mají omezenou kapacitu. A tak musíte zachránit aspoň to nejcennější. 

Možná budete tak šikovní, že se vám podaří zachránit všechny své poklady, zatímco poklady ostatních půjdou ke dnu. To se uvidí. Hraje se na 3 kola, na konci každého kola se rozdají žetony vítězných bodů, a kdo jich má na konci nejvíc, vyhrává, protože zachránil nejvíc pokladů. 

Japonská hra se v originále jmenuje Flotsam Fight, my jí říkáme Boj o poklady. Jako vždy jsme ke hře připravili i podrobný český návod.

  • Počet hráčů: 2–6

  • Délka hry: 30 min

  • Věk: 8+

A jak se hra hraje? Vyberte si člun (je jich 8 a jsou očíslované), na který položíte svůj poklad (hodnotu pokladu určují velká rohová čísla na kartě, čísla člunů pak menší čísla na bocích karet). Karta se pokládá ke člunu lícem nahoru. Poklady můžete nakládat jen na tolik člunů, kolik je hráčů (např. 3 hráči = 3 čluny). 

Můžete naložit pouze poklad vyšší hodnoty, než je poslední na člun položená karta. U každého člunu se tak tvoří vzestupná postupka. Konec kola nastane, když se někdo zbaví poslední karty. Vyhrává hráč s 0 kartami v ruce, prohrává ten, kterému v ruce zbyla nejvyšší karta (nejcennější poklad, který nedostal včas na záchranný člun). Po odehrání 3 kol hra končí. Vítězí hráč s nejvyšším počtem vítězných bodů.

 
 

 Videonávod tu:

Letsplejko (hra ve dvou) tu: 

 
Na čem teď děláme: Flotsam Fight a Quickity Pickity

Nezahálíme, celé léto chystáme pár nových pololokalizací a testovali jsme už i prototyp nové české hry od Honzy Vodičky. Dost nás baví a je u ní sranda. Ale kolem téhle novinky zatím necháme závoj tajemství. Co odtajnit můžeme, jsou chystané pololokalizace, tedy počeštěné zahraniční hry, ke kterým připravujeme kvalitní český návod (a videonávod, že ano). Od japonských Oink Games jsme měli v plánu zhruba v září poslat do světa tři kousky – Quickity Pickity, Flotsam Fight a Town 66. 

Tyhle novinky jsme chystali na letošní září – nakonec klapnou jen dvě hry

Začali jsme tou posledně jmenovanou a už jsme měli těsně před tištěním návodů a objednávkou prvních kousků her do našeho e-shopu. Jenže… V půlce srpna jsme se od Oinků dozvěděli, že hra už není a nebude, a že ji v říjnu vystřídá Town 77. Takže zpátky na stromy, dvouměsíční práce přišla vniveč a budeme to vše dělat znovu. A že to není sranda, dokazuje i seznam kroků od začátku do konce k vytištěnému českému návodu. 

Trvá nám to tak 2 měsíce vše připravit. Pro zajímavost jsme doplnili PLATBU tam, kde to prostě nemůžeme udělat sami na koleni a zadarmo. Jsme rádi, že alespoň videa si děláme sami, protože to bychom se taky nedoplatili. Jedno video se dělá klidně i týden dva... 1 minuta videa je obvykle 1 hodina práce. Tak si to zkuste spočítat třeba při kreativní hodinovce kolem tisícovky (a za tu by vám video nikdo netočil a nestříhal). A že mít slušné nahrávací studio ve svém obýváku, taky něco stojí, o tom psala Alice na svém osobním blogu.

  1. překladatel musí hru přeložit (PLATBA)
  2. Alice nafotí na mobil všechny fotky, které budou potřeba do návodu (každá další Oinkovka už bude i s obrázky v CZ návodu tak jako Hmyzáci)
  3. fotografka pak vše dle podkladů nafotí na bílém pozadí (PLATBA)
  4. Alice napíše návod
  5. grafik ho pak láme (PLATBA)
  6. my vše kontrolujeme a grafik opraví případné nedorazy (PLATBA)
  7. pak jde hra ke korektorce (PLATBA)
  8. případně opravy jdou zas grafikovi, my vše kontrolujeme (PLATBA)
  9. tisk návodů (PLATBA)
  10. focení návodů a hry (PLATBA)
  11. Alice napíše scénář k videonávodu + natočí videonávod + ustříhá videonávod + hodí ho na náš You Tube kanál 
  12. v eshopu musíme vyrobit komplet nový produkt se všemi popisky, fotkami…
  13. nákup her od Oink Games (PLATBA)
  14. kompletace her s CZ návody a gumičkami u nás doma
  15. závoz hotových her do našeho skladu
  16. tam vše zafólijují, aby se návody neponičily, a naskladní (PLATBA)
  17. start prodeje a začne bambilion marketingových kroků, aby se hře dařilo a lidi ji kupovali a to by bylo na další a mnohem delší seznam

Celý ten proces zabere zhruba 2 měsíce. A to mluvíme o hře, kterou už jsme pořádně protestovali a rozhodli s ji počeštit a prodávat. Takže se snažíme sehnat produkční kousky s několikaměsíčním předstihem před začátkem prodeje hry v Evropě, abychom nic nezaspali. Už teď máme na cestě některé kousky, které budou v Evropě představeny v říjnu. I tak to bude kalup, abychom celý proces do října stihli. Jak jsme chystali návod k Hmyzákům (Hive) do kapsy, o tom si můžete počíst tu

4letter_srpen23_10_1

Ale na co se těšit můžete? Třeba na Quickity Pickity – postřehovou hru se zběsile rychlým sbíráním sad ovoce. Všichni hráči v ní sbírají žetony najednou z jedné společné nabídky. Jednou rukou otáčí jeden žeton za druhým, vybrané si dávají k sobě a vykládají sady (co si vezmete k sobě, to si už musíte nechat). V sadě musí být ovoce stejné barvy nebo stejného tvaru, každopádně musí mít vždy stejný výraz obličeje (smajlíka nebo smutníka). Jakmile se otočí třetí žeton škodolibé opice, hra končí a podle úkolové karty tržiště se ohodnotí získané sady. Kdo má nejvíc bodů (prodal na tržišti ovoce za největší sumu), vyhraje kartu tržiště. Kdo jako první získá tři, vyhrál celou hru. Karet tržiště je celá řada, takže každá hra je jiná. Moc nás tahle hra baví. 

Chystaná pololokalizace Quickity Pickity

 

A Flotsam Fight? To je námořnický příběh. Coby lovci pokladů jedete na společné lodi, každý máte hromadu pokladů (karet), jenže přijde bouře, loď jde ke dnu a vaším úkolem je zachránit co nejvíc pokladů přesunem na záchranné čluny. Těch v hlavní části hry smíte obsadit vždy jen tolik, kolik je ve hře hráčů. 

Na každém člunu se musí karty pokládat vzestupně, tedy číslo na nové kartě musí být vyšší než číslo na kartě předešlé. Na kartách jsou jednak hlavní čísla s hodnotou pokladu, jednak boční doplňková čísla, která určují, na jaké čluny se karta může položit. Hlavní čísla jsou od 1 do 100, takže položíte-li do člunu hned třeba číslo 90, ostatním ho zablokujete. Trochu nám to připomíná kooperativní hru The Game nebo The Mind, ale tady hrají všichni proti všem. Cíl? Zbavit se jako první všech karet a zachránit své poklady. 

Připravovaná pololokalizace hry Flotsam Fight

 

 

Hra měsíce: Sequence – mix kanastovek a piškvorků

Sequence jsou takové deskoherní piškvorky s příměsí kanastových karet. Hra je jednoduchá, ale pro správnou cílovku naprosto chytlavá. Doma po ní saháme často – frčela u nás už během loňského léta a taky letos (nejen) o prázdninách je to jeden z nejhranějších kousků. 

  • Počet hráčů: 2–3 hráče (můžete hrát i ve skupinách, pak je hra až pro 12 hráčů)
  • Čas: 20 minut
  • Věk: 7+ 
  • Komponenty: hrací deska, balíček karet (je jich jako na kanastu – 2krát 52), tři sady žetonů

Vaším cílem je poskládat na herní desce pět žetonů v nepřerušené řadě (svislé, vodorovné nebo šikmé).

Sequenci právě paří Martin s Jáchymem, Alice fotí

A jak se žetony pokládají? Na herní desce je mřížka poskládaná ze stejných karet, které najdete i v karetním balíčku. Pár karet máte od začátku hry v ruce (počet se různí podle počtu hráčů) – v každém kole jednu odhodíte a novou si doberete. Podle toho, jakou kartu odhodíte, na takovou kartu na herní desce položíte jeden svůj žeton. Postupně tak skládáte sekvenci – nebo se snažíte přerušit tu soupeřovu. 

Joker a kluk

Jedinou výjimkou jsou žolíci a kluci. Žolíky najdete na herní desce ve všech čtyřech rozích, fungují pro všechny barvy žetonů, a když skládáte sekvenci z rohu, stačí vám na žolíka navázat jen čtyřmi žetony.

Kluci jsou divoké karty a fungují jinak. Po jejich odhození buď můžete soupeři vrátit jakýkoli žeton, nebo kamkoli položit ten svůj. Jde o to, zda využijete jednookého kluka (je na obrázku vidět z profilu) nebo dvouokého (z anfasu). To je všechno. Říkali jsme přece, že je to jednoduché. 

Existuje řada verzí, my máme tu od Goliath Games z roku 2019, kterou v ČR vydává Dino.

Sequenci hrajeme, kde jen můžeme – důkaz je na koláži fotek

Historie i současnost hry

Sequence se zrodila v roce 1982. Autorem je Douglas Reuter z amerického Minneapolisu. O hře se mu nejdřív zdálo ve snu, během mnoha let vývoje ji pak zdokonalil až do dnešní podoby. V červnu 1981 udělil výhradní licenci na výrobu, distribuci a prodej společnosti Jax Ltd., která hru začala v roce 1982 prodávat. V roce 2017 firmu koupili Goliath Games i se všemi licenčními právy k Sequenci. 

Do července 2023 se celosvětově prodalo přes 16 milionů kusů (každý další rok se prodá zhruba 1 milion). K mání je v 85 zemích světa na šesti kontinentech. Největší hit je to stále v USA. Podle množství prodaných kusů tam vlastní každá domácnost alespoň jeden kousek – nebo tam minimálně každý zná někoho, kdo hru má doma. 

Sequence existovala v mnoha variantách (v USA dokonce ve dvaceti), na tamním trhu je nejúspěšnější Classic, Junior/For Kids, Travel, Jumbo (velká hrací podložka – viz obrázek níže), Deluxe a jako novinka Sequence Stacks (karetní verze hry).

V lednu 2024 by měla u Dina vyjít karetní verze, ve druhé polovině roku pak juniorská se zvířátky.

Sequence už je na trhu spoustu let – tohle je Jumbo, jedna z verzí

Jak se Sequenci daří u nás 

Pomalu se usazuje a prosazuje. V Česku se od Dina zatím prodalo něco přes 6000 kusů edice Original a 2500 kusů s harrypotterovskou licencí. Covid prodeje trochu přibrzdil, ale teď má Sequence díky dotisku šanci se znovu chytit. 

Dino má od nás palec hore, protože se to povedlo zařídit a Sequence je opět k mání. A protože si ji můžete koupit, můžeme ji s klidným srdcem doporučit. Neradi doporučujeme něco nesehnatelného, je to pak zbytečné frustrující. Proto jsme dříve o hře nepsali, nenatočili video, ale teď už můžeme. 

Rovnou tak můžete omrknout náš videonávod, abyste si udělali přesnější obrázek. 

Měli jsme i verzi v licenci s Harry Potterem z roku 2021, ale ta se podle nás tolik nepovedla. Návod vypadal jako vytištěný na černobílé tiskárně a ani karty se nám moc nezamlouvaly – s harrypotterovskými motivy byly navíc matoucí a hra nám připadala nepřehledná. Navíc je tahle licence dražší než originál. 

Harrypotterovská verze Sequence nám moc nesedla

Dovolenková historka

Na letošní dovolené jsme hráli Sequenci v restauraci našeho hotelu. Najednou k nám přistoupil starší pán, vše pozoroval a culil se. Vypadal trochu jako blázen, tak jsme se rozpačitě zeptali, o co jde. S úsměvem vytáhl ze své tašky starší verzi Sequence. Pokývli jsme na sebe – jako členové tajného spolku milovníků Sequence – a pán zase odešel.

(Mimochodem, kolem nás se na dovolené hrálo jako o život. Vedle u stolu hrála babička s vnoučaty člobrdo, opodál omladina mastila Bang!, další lidi kanastu nebo žolíky. Herní zákoutí jedna báseň.)

Naše hodnocení

Sequence není pro hardcore hráče, je ideální pro ty, kteří chtějí pohodovku na 20 minut. Může krásně otevřít svět deskovek i lidem, kteří toho moc nenahráli, ale kdysi pod lavicí během vyučování vášnivě hráli piškvorky a malování koleček a křížků jim v dospělosti chybí. 

Myslíme, že by to hře slušelo klidně v každé české domácnosti jako dobrý herní základ (podobně jako je to v Americe). Proč? Hru každý pochopí a s chutí si ji zahrají malí i velcí. I když je u nás zatím poměrně neznámá, díky hernímu i vizuálnímu retronádechu vzbuzuje pocit, že tohle jsme už kdysi hráli, že tohle známe. 

Virus 3 - Halloween

 Virus_3_4

Virus 3 - Halloween

Je tu Halloween. Netopýři létají v amoku pod stropy nemocničních pokojů. Po chodbách se prohánějí krvežíznivá monstra a budí hrůzu u personálu i pacientů. Bude to nezapomenutelná noc. Přidejte tyto strašlivé karty do Viru 1 a 2, čeká vás napínavá hra!

  • stále to zůstává stejné: počet hráčů: 2-6 hráčů, čas: 20 minut, věk: 8+ 

Virus_3_2

Obsah: 12 nových karet + 1 prázdná + 2 karty návodu

  • 1 zmutovaný orgán
  • 2 transplantace vetřelce
  • 4 barevní zloději (1 zelený, 1 modrý, 1 žlutý, 1 červený)
  • 2 neúspěšné experimenty
  • 1 výměna těla
  • 1 lest nebo léčba
  • 1 fantom

Dvě karty návodu jsme si počeštili za pomoci lihových fixů (tlusté bílé a tenké černé)

Virus_3_3

BAREVNÍ ZLODĚJI 

Jakou barvu má zloděj, takovou barvu orgánu smíte někomu ukradnout (smíte krást zdravé, očkované, nakažené i imunizované orgány). Stále však platí, že nesmíte vyložit dva orgány stejné barvy.  

TRANSPLANTACE VETŘELCE 

Vyměňte jakékoli dva orgány mezi kterýmikoli dvěma hráči (smíte měnit různé barvy a měněné orgány smí být zdravé, nakažené, očkované i imunizované). Stále platí, že nikdo nesmí mít nakonec vyložené dva orgány stejné barvy. 

FANTOM 

Vyměňte kartu “fantom” za horní kartu z odhazovacího balíčku. Získanou kartu smíte odehrát nebo si ji nechat v ruce.  

NEÚSPĚŠNÝ EXPERIMENT 

Tuto kartu smíte zahrát jen na infikovaný nebo očkovaný orgán. Určete, zda bude karta fungovat jako virus, nebo jako lék, a zvolte si i jeho barvu. Může vyléčit virus, neutralizovat vakcínu, zničit orgán či imunizovat orgán. 

LEST NEBO LÉČBA 

Dejte kartu jinému hráči na jeho vyložené orgány. Tento hráč nemůže vyhrát hru, dokud má kartu “lest nebo léčka” u sebe. Pokud se jí bude chtít zbavit, musí vyléčit, očkovat nebo imunizovat orgán jiného hráče a poté mu na něj kartu “lest nebo léčka” dát. 

VÝMĚNA TĚLA 

Při hraní této karty si vyberte levou nebo pravou stranu. Všichni hráči pak všechny své vyložené karty (tělo) předají hráči po levici nebo po pravici. 

ZMUTOVANÝ ORGÁN 

Odhoďte kterýkoli váš orgán (včetně všeho, co na něm leží) a nahraďte ho zmutovaným orgánem. Počítá se jako sedmý orgán (má oranžovou barvu). Lze na něj pokládat jen duhové karty a samozřejmě na něj smíte použít akční karty (karty ošetření).

Virus_3_1

Virus 2 - Evoluce - rozšíření k naší oblíbené hře

Virus2_1

VIRUS 2 - Evoluce

Viry v laborce zmutovaly a jsou odolnější a agresivnější. Tradiční léky nestačí. Hrozí pandemie. Musíte se snažit udržet viry v laborce v karanténě, aby se nedostaly mezi běžnou populaci. 

  • počet hráčů: 2-6 hráčů
  • čas: 20 minut
  • věk: 8+ 

Obsah: 

33 nových karet + 2 prázdné karty na vaše vlastní karty + anglický nebo polský návod

  • 7 experimentálních léků (1 zelený, 1 červený, 1 modrý, 1 žlutý, 3 duhové)
  • 9 zmutovaných virů (2 zelené, 2 červené, 2 modré, 2 žluté, 1 duhový)
  • 5 orgánů (1 zelený, 1 červený, 1 modrý, 1 žlutý, 1 roboruka)
  • 12 akčních karet (4x ochranný oblek, 2x přesčs, 2x druhý názor, 4x karanténa)

Virus 1 a 2 obsah

Urychlení

Hrajete-li v 6 hráčích, můžete hru zrychlit tak, že pokaždé, když použijete experiementální lék k vyléčení jakéhokoli viru, vyřadíte ten vir až do konce hry do karantény

Duel

Ve 2 hráčích hrajte na 5 orgánů

Jak se to hraje

Roboruka = šestý orgán šedé barvy, stále ale platí, že 4 zdravé orgány vítězí, robotická ruka je super, protože na ni nejdou dát ani viry, ani léky, jen některé akční karty na ni mají vliv

Roboruka

Virus 1 a Virus 2 smíchejte dohromady a hrajte společně. Základní pravidla jsou stále stejná, ta se nemění. Vyhrává majitel 4 zdravých orgánů, nikdo nesmí mít vyložené dva orgány stejné barvy atd. Když byste pak zase dvojku chtěli z balíčku vyndat, poznáte ji jednoduše. V levém dolním rohu je na všech kartách dvojka v kolečku. Ze spodní části krabičky hry Virus 2 se stane karanténní zóna, kam se budou dávat viry do karantény. 

Virus2_karanténa

Zmutované viry

A co je na nových kartách? Super viry. Tedy zmutované viry, na které neplatí obyčejné léky. Potřebují léky experimentální. Opět tu platí základní pravidla, že vše funguje jen na stejnou barvu. 

  • napadený orgán je zabit jakýmikoli dvěma viry (dvěma obyč, dvěma zmutovanými i kombinací)
  • máte-li očkovaný orgán, pak je daný lék zničen obyč i zmutovaným virem

Experimentální léky

  • experimentální léky působí na všechny viry, obyč i zmutované
  • IMUNIZACE: i 1 karta imunizuje orgán a rovnou si ji položíte naležato přes kartu orgánu

Virus2_viry

Karty ošetření (akční karty)

  1. PŘESČAS = odehraju všechny 3 karty (pokud to jde, pokud ne, odehraju, co jde) z ruky a pak si doberu tak, abych zase měla v ruce 3
  2. DRUHÝ NÁZOR = odhodím akční kartu “druhý názor”, pak si s někým vyměním karty, on dostane 2 (má smůlu, musí další kolo odehrát jen se dvěma a až pak si dobrat do 3) a já mám 3, jednu z nich normálně zahraju (nesmím je měnit za nové karty) a pak si doberu do 3 
  3. KARANTÉNA = ze svého těla vezměte 1 jakýkoli vir a dejte ho až do konce hry do karantény (do spodní části krabičky Viru 2)
  4. OCHRANNÝ OBLEK = ochranná karta, kterou použiji v tahu jiného hráče, když na mě zaútočí (chce mě napadnout virem nebo mi třeba pomocí akční karty chce vzít orgán apod.), odhodím “ochranný oblek” a nikdo na mě nemůže, pokud daný škůdce nemá na koho jiného mířit a může škodit sám sobě, musí si uškodit, pokud nemůže, odhodí kartu bez zahrání efektu ///// na 1 kartu “ochranný oblek” nejde zahrát další kartu “ochranný oblek” ani sám proti sobě kartu “ochranný oblek” zahrát nemůžete //// po jejím zahrání nedobírám do 3, další tah hraju jen se 2 kartami a teprve pak si doberu do 3 //// Příklad: Hráč A odhodí “latexovou rukavici”, hráč B odhodí “ochranný oblek”, karty musí odhodit všichni kromě hráčů A a B

Virus2_akční karty_správné

Duhové karty

  • vždy představují všechny barvy
  • nenahrazují žádnou konkrétní kartu

DUHOVÝ ORGÁN

  • lze ho očkovat či infikovat dvěma různými barvami
  • lze ho očkovat dvěma různými druhy léků (obyč i experimentálními)
  • lze ho infikovat dvěma různými druhy virů (obyč i zmutovanými)

DUHOVÝ ZMUTOVANÝ VIRUS

  • může napadnout jakýkoli orgán i lék
  • léčit se dá pouze experimentálním lékem (jakékoli barvy)

DUHOVÉ EXPERIMENTÁLNÍ LÉKY

  • imunizují jakýkoli orgán
  • léčí jakýkoli virus
  • obyčejné viry je ale nezničí, jen zmutované viry